Grip aşısı dönemi açıldı: 65 yaş üstü aşıya ulaşamıyor

ANKARA – CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczanelerde grip aşısı temininde meşakkat yaşandığını söylemiş oldu. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın bakılırsave gelmesinden bu yana her yıl birebir sorunun yaşandığını kaydeden Bulut, geçen sene grip döneminde da insanların aşı bulamadığını, salgının pik yaptığı devirde eksik ve epeyce geç geldiğini, dönem bittikten daha sonra grip aşısı temininin yapıldığını hatırlattı.

‘GRİP AŞISI OLMAK İÇİN TEK HASTALIK YETMİYOR, EK KRONİK HASTALIĞIN OLMASI LAZIM’

CHP’li Bulut, 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olanların Aile Sıhhati Merkezleri’ne gittiğinde Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden tanımlanan fiyatsız grip aşısının reçete edilemediğini söz ederek şöyleki konuştu:

“Daha evvel 65 yaş üstüne direkt aşı yapılırken artık 65 yaş üstünün öteki hastalıklarının da olması gerektiği belirtiliyor. Sıhhat Bakanlığı’nın uyguladığı skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olan hastalar ‘yüksek riskli’ kabul ediliyor ve aşı reçete ediliyor. Örneğin yalnızca kalp rahatsızlığı olanlar aşı olamazken, kalp hastalığının yanında bir öteki kronik rahatsızlığı olanlara fiyatsız aşı reçete ediliyor. Grip aşısını fiyatsız alabilmek için bir kişinin birden çok hastalığının olması gerekiyor. Parasıyla grip aşısı olmak isteyenler de geçen sene 85 lira 12 kuruş olarak belirlenen bu yıl yüzde 180 oranında zamlanarak 243 TL’den satılan grip aşısına ulaşamıyor. 20 milyon kronik hastanın olduğu ülkemizde Sıhhat Bakanlığı’nın sipariş ettiği 3.5 milyon grip aşısı yetersiz olduğu için vatandaş aşıya ulaşmakta sorun çekiyor. Sıhhat Bakanlığı her yıl olduğu üzere bu yıl da planlamada sınıfta kaldı.”

HALK SIHHATİ TEHDİT ALTINDA

Sağlık Bakanlığı’na her yıl birebir çağrıyı yaptıklarını lakin sorunun tahlili noktasında adım atılmadığını kaydeden CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, bu plansızlık, organizasyonsuzluk ve ciddiyetsizliğin halk sıhhati açısından önemli bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Bulut, bilhassa risk kümesinde olanların bir an evvel aşılanması için depolarda bekletilen grip aşısının eczanelere sevkinin sağlanmasını istedi. (DUVAR)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir