Galatasaray Lideri Dursun Özbek: ‘Türkçe konuşamayan lakin Türk statüsünde oynayanlar var’

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, Yusuf Demir’in Türk futbolcu statüsünde oynaması gerektiği görüşünü bir dahaleyerek, bahisle ilgili FIFA ve TFF talimatlarının değişmesi gerektiğini söylemiş oldu. Tartışma yaratan, “Yusuf’u Türk Ulusal Takımı’na kazandırmalıyız” kelamlarına de açıklık getiren Özbek, şöyleki konuştu: “Efendim Yusuf, Türk statüsünde oynayamazmış. Biz esasen biliyorduk bunu. Ulusal grupta da oynayamazmış. Evet onu da fazlaca yeterli biliyorduk. yıllarden beri birfazlaca örnekleri var, dün öğrenmedik. Diğer ulusal kadroda oynayan futbolcu, FIFA kuralı gereği öbür bir mili ekipte oynayamaz. Buraya kadar tamam. Biz Yusuf’u transfer ederken ne Türk kategorisinde oynatalım diye transfer ettik ne de ‘aslında ulusal ekiplerde oynar, dikkatten kaçmış’ dedik.

İspanyol yahut İngiliz değil Türk’müş

Geçen gün bir maç oynuyoruz. Esame listeleri geldi. Rakip ekibin oyuncularına baktım; yöneticisine ‘Sizin ekip listesinde bir kusur var, listeye bakınca 2 Türk görüyorum alandaki 11’de. İdaresi uyarın. bu türlü çıkmayın sahaya’ dedim. Arkadaş aldı listeyi baktı. ‘Yahu gerçekten 2 Türk var’ dedi. Sorduk soruşturduk, ismini söylemiyorum artık, hanginiz okusanız orada 2 tane Türk’ten öbür kimseyi bakılırsamezsiniz. Meğer bizim İspanyol sandığımız yahut İngiliz sandığımız arkadaş da Türk’müş. Örnekleri çoğaltmak istemiyorum. Türkçe konuşamayan lakin Türk statüsünde oynayan futbolculardan tutun da diğer ulusal ekiplerde oynamış gelmiş, burada Türk statüsünde oynayanlara kadar.

Kimi kast ettiğim son derece açık

Çok uygun biliyorsunuz, kimi kast ettiğim de son derece açık. Bunlar bu tarafta dururken, ‘Yusuf Demir bir Türk vatandaşıdır, annesinden dolayı ikili vatandaşlığı vardır, Türk futboluna kazandıralım’ dediğimiz vakit fazlaca acayip bir laf mı etmiş oluyoruz. şüphesiz ki çalışma gerekiyor, olağan olarak ki kimi kuralların TFF’de yahut FIFA’da değişmesi gerekiyor. Bunlar kendi kendine mi değişecek? ‘Biz kendi kıymetlerimize sahip çıkalım’ dedim. ‘Türk vatandaşı olarak ulusal kadroda oynatılması için ne gerekiyorsa o çalışmayı, Türk statüsünde oynaması için ne gerekiyorsa onu yapalım dedim’ ve yapıyoruz da. Kendi kendimizi tartışma haline getirmeyelim. O esame listesini gidip bulun.”

Hakemler hakkında herkes yeteri kadar bağırıyor

Hakem performanslarını da pahalandıran Galatasaray Lideri Dursun Özbek, şunları söylemiş oldu: “Her hafta sonu bu değerlendirmeler yapılıyor. Maalesef değerlendirmeler de fazlaca uygun tarafta gitmiyor, daima bir sorun var. Biz de birinci 3-4 hafta, bilhassa Konyaspor maçında hakem performansıyla ilgili hayli büyük külfet çektik. Bu durumu Galatasaray’a bağlı olarak değerlendirmiyoruz. Bütün grupların bütün müsabakalarında, kim olursa olsun yapılan kusurların, idare biçiminin değerlendirmesini yapmak lazım. Maalesef epey yeterli olduğunu söyleyemem. Fakat bugün ayyuka çıkmış bu tartışmanın üzerine akaryakıt dökmeye gerek yok. Herkes farkında ve herkes yeteri kadar bağırıyor.”

Yayım tarihi
irc-spor olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir